Sekretariát:
Klicperova:
ikona systému bakaláři ikona systému strava.cz

Cesta za Tutanchámonem

Ostrůvek horkého Egypta v bílé mrazivé zimě!

Podívejte se s námi na fotografie z výstavy Tutanchamon v Brně, kterou navštívily 13. 12. třídy 7.A a 7.B.

Už jen cesta zasněženou krajinou ozářenou sluncem byla zážitkem, ale spousta třpytu a lesku nás čekala i na výstavě. U starověkých obyvatel Egypta bylo nepřítomné slunce v podzemních hrobkách nahrazováno zlatem, takže většina exponátů výstavy se třpytila a zářila. Viděli jsme pohřební komoru mladičkého faraona Tutanchamona, jeho sarkofágy a krásně zdobené pohřební schránky i světoznámou zlatou masku. Poslouchali jsme napínavý příběh o archeologovi Howardu Carterovi a jeho objevu Tutanchamonovy hrobky, nejvýznamnější události v dějinách egyptské (a zřejmě i světové) archeologie. Mohli jsme nahlédnout do mytologie bohaté starověké říše na Nilu, s jejími podivuhodnými božstvy se sokolími či šakalími hlavami, se skaraby, posvátnými amulety a tajemnými pohřebními rituály. Viděli jsme fotografie přibližující zajímavou práci archeologů. Měli jsme možnost uvědomit si, že dějepis nejsou jen data, bitvy a nekonečné seznamy panovníků, ale i bohaté umělecké a kulturní dědictví starobylých civilizací.

Děkujeme Úmob Mariánské Hory a Hulváky za zorganizování velmi pěkné a přínosné akce.