Sociální pedagog

nebo dle telefonické domluvy

Náplň práce sociálního pedagoga

1. Směrem k žákům

• Péče a podpora všem žákům, žáků s výchovnými problémy, se sociálním a kulturním znevýhodněním.
  • Prevence školní neúspěšnosti a posílení preventivního působení na žáky.
  • Poskytování sociálně právního poradenství a sociální terapie.
  • Přímá práce s třídním kolektivem i s jednotlivci (zaměření na sociální vztahy ve třídě).
  • Poskytování konzultace směrem ke vztahovým problémům žáků ve třídách a k žákům vykazujícím dlouhodobě problémové chování.

2. Směrem k pedagogickým pracovníkům

• Konzultace směrem k vztahovým problémům ve třídách a k žákům vykazujícím dlouhodobě problémové chování (kázeňské prohřešky, neplnění školních povinností).
  • Podpora při obtížné komunikaci s některými zákonnými zástupci (výchovné problémy, osobní obtíže žáka).
  • Přímá práce s třídními kolektivy.

3. Směrem k rodičům

• Motivace k návaznému preventivnímu působení, zprostředkování další odborné pomoci.
  • Nabídka řešení konfliktních situací a poradenské činnosti, zabývání se rodinnou situací žáka (nastavení domácí přípravy do školy, začlenění dítěte do třídního kolektivu, rodinné a existenční problémy a poradenství v oblasti spolupráce s dalšími subjekty.
  • Osobní konzultace k seznámení s výsledky šetření (např. šikany apod.).
  • Mediace konfliktů se žáky a rodiči.