Mgr. Klára Kokešová
e-mail: klara.kokesova@zsgenjanka.cz

Konzultační hodiny:
kdykoliv po předchozí domluvě (telefonicky, e-mailem, osobně)

Jako školní psycholog jsem ve škole pro všechny děti, které něco trápí, potřebují se s něčím svěřit, nebo hledají někoho, kdo je vyslechne. Společně můžeme hledat způsoby, jak taková trápení vyřešit, nebo alespoň zmírnit. Poskytuji také krizovou intervenci v situacích, které vyžadují naléhavé řešení. Dále nabízím podporu také zákonným zástupcům žáků a pedagogickým pracovníkům. Společně se můžeme hledat řešení situací, se kterými se při výchově a vzdělávání dětí potkáváte.

Náplň práce školního psychologa

Žáci – můžeš se na mě obrátit, když:

• Tě trápí něco, co se děje ve škole nebo doma.
  • Máš starosti, nebo se ve Tvém životě děje něco těžkého, s čím si nevíš rady.
  • Máš pocit, že se k tobě někdo nechová, jak by měl, někdo Ti někdo ubližuje, nebo se někoho bojíš.
  • Nevíš, jak si poradit ve vztazích s kamarády, spolužáky, sourozenci, rodiči nebo učiteli, nebo máš pocit, že Tě nikdo nemá rád.
  • Nevíš, jak se učit nebo jak se do školy připravovat.
  • Máš obavy ze školy a nechceš do ní chodit.
  • Nerozumíš tomu, jak se cítíš, nebo nevíš, jak si s některými pocity poradit.
  • Máš často pocity smutku a beznaděje, máš chuť si ublížit nebo od všeho utéct.
  • Něco ve Tvém životě je najednou jinak a je to pro Tebe těžké – třeba když někdo odejde z domu, onemocní, nebo zemře.
  • Je to doma složité, nebo Tě trápí, jak někdo ze Tvé rodiny chová k ostatním.
  • Potřebuješ prostě jen o něčem mluvit, svěřit se, postěžovat si a hledáš někoho, kdo Tě vyslechne, vezme Tě vážně a pomůže Ti vymyslet, co s tím.

Zákonní zástupci – můžete se na mě obracet, pokud:

• Máte obavy o Vaše dítě a nevíte si rady, jak dál.
  • Potřebujete najít způsob, jak mluvit s Vaším dítětem nebo s učiteli Vašeho dítěte.
  • Máte podezření, že Vaše dítě nerado chodí do školy, má z ní obavy, nebo se mu děje něco, co by nemělo.
  • Máte pocit, že se Vašemu dítěti ve škole nedaří tak, jak by mohlo.
  • Zažíváte v rodině velké změny nebo těžkou životní situaci, která má dopad na Vaše dítě (rozvod, ztráta blízké osoby, vážné onemocnění, domácí násilí, závislost).
  • Máte pocit, že Vaše dítě neprospívá, jak by mělo (vyjadřuje z něčeho obavy, často trpí nevolnostmi nebo bolestmi, nezvykle hodně nebo příliš málo spí, málo mluví, ztrácí zájem o oblíbené aktivity, objevily se mu na těle jizvy nebo modřiny).
  • Všímáte si, že chování Vašeho dítě se změnilo, ale nevíte proč.
  • Máte podezření, že Vaše dítě experimentuje s návykovými látkami.

Učitelé – můžete mě oslovit, když:

• Si všimnete náhlé změny chování nebo zhoršení prospěchu nějakého žáka.
  • Se Vám nějaký žák svěří se svým trápením, ale Vy nemáte prostor, sílu nebo čas mu
  • pomoci.
  • Máte pocit, že třída nefunguje, jak by měla, nebo se v ní někteří žáci necítí dobře.
  • Potřebujete poradit s řešením výukových nebo výchovných problémů žáků.
  • Chcete s někým probrat, jak přistupovat ke konkrétnímu žákovi, kterému se ve škole nedaří.
  • Nevíte, jak komunikovat s některými rodiči nebo zákonnými zástupci o Vašich žácích.
  • Potřebujete poradit s výběrem optimálních metod práce, hodnocení a klasifikace.
  • Máte pocit, že si v práci s něčím nevíte rady, nebo Vám něco dělá starosti a nevíte jak dál.

Školní psycholog jakožto nezávislý pracovník školy poskytuje samostatnou poradenskou činnost, která není přímou součástí vzdělávací činnosti školy. Jedná se o komplexní službu, která vychází ze standardních činností vymezených ve Vyhlášce č.72/2005 Sb. o poskytování poradenských služeb ve školách a školských poradenských zařízeních. Služby jsou poskytovány bezplatně, v souladu se zákonem, v souladu s Etickým kodexem školy i s Etickým kodexem Asociace školních psychologů. Školní psycholog je vázán mlčenlivostí.